Rehberlik - Okula Uyum


AİLELERE ÖNERİLER

Okula uyum sorunu yalnızca okula yeni başlayan 1. Sınıf öğrencilerinde görülmez. Ara sınıflardaki öğrenciler de aynı sorunu farklı nedenlerle yaşayabilirler. Tatil dönüşü yeniden okula başlama, tüm başlangıçlarda olduğu gibi, hem coşku, hem de biraz kaygı verici bir olaydır.Çünkü yaz tatilinde rahatlama dönemine giren çocuklar, okullar açıldığında tekrar ders çalışma, erken kalkma gibi sorumluluklar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumdan etkilenen bazı öğrenciler dersi dinlemek, ödev yapmak hatta okula gitmek istemeyebilir.

Bu noktada velilerimizin öncelikle bilmesi gereken şey, bunun geçici bir süreç olduğu; ancak her öğrencinin bu süreci aynı sürede atlatamayacağıdır. Önemli olan bu dönemde onları ihtiyaçları doğrultusunda desteklemektir.

Çocuklarımız Uyum Sürecinde Neler Yaşarlar?

 • Tatil dönüşü uyku düzeni ve beslenmeye bağlı dikkat dağınıklıkları görülebilir.
 • Belli bir süre sınıfına ve arkadaşlarına alışmakta zorlanabilir.
 • Öğretmenleri ile kurduğu iletişimde ifade güçlükleri, yanlış anlama-anlaşılma gibi sorunlar yaşayabilir.
 • Ders çalışmaya başlama ve ödev yapma gibi konularda konsantrasyon sorunları yaşayabilir.
 • Yeni sınıfında kendisinden beklenen başarıyı yakalayamama veya sahip olduğu başarı derecesini kaybetme korkusu yaşayabilir.

 

Bu Süreçte Anne ve Babalar Neler Yapmalılar?

 • Bu sürecin atlatılabilir ancak zorlu bir süreç olduğunu, yeni ortama uyum için her öğrencinin farklı bir süreye ihtiyacı olacağını unutmayın.
 • Çocuğunuza içinde bulunduğu durumu anladığınız ve ona yardımcı olacağınız mesajını verin.
 • Okula düzenli devam etmesi konusunda tutarlı ve kararlı olun.
 • Okula gitme zorluğu ya da yaşadığı uyum sorunu ile ilgili cezalandırmayın. Bunun normal ve geçici bir süreç olduğunu, birçok öğrencinin bu süreci yaşadığını anlatın.
 • Sabırlı olun. Çocuğunuzun kendini doğru ifade etmesi için ona zaman tanıyın. Baskıcı tavırlardan uzak durun.
 • Çocuk okuldan döndüğünde gün içinde yaşadıklarını anlatmasını sağlayın, okulla ilgili paylaşımda bulunun.
 • Ders başarısı ile ilgili eleştirilerden uzak durun. Bunun normal olduğunu aklınızdan çıkarmadan düzenli çalışması için onu teşvik edin.
 • Okulla mutlaka işbirliği içinde olun ve öğretmenlerine yaşadığı durum ile ilgili bilgi verin.
 • Tüm bunların yanında unutmayın ki çocuğunuzun içinde bulunduğu yaş dönemi özelliklerini bilmeniz, onu doğru yönlendirme, onunla sağlıklı iletişim kurma ve ona destek olma noktasında sizlere yardımcı olacaktır.

Tüm bunların yanında, çocuğunuzun doğru bir ders çalışma sistemi oluşturmasına yardımcı olabilmeniz için, verimli çalışma yöntemleri ile ilgili bazı önerileri de sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 

ZAMAN YÖNETİMİ VE VERİMLİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Çocuğunuzda, ilköğretim süresince fark edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir diğer konu ise verimli çalışma yöntemlerini doğru kullanıp kullanmadığıdır.

Okul başarısı, öğrencinin bulunduğu okul, sınıf ve derse göre belirlenmiş sonuçlara ulaşmada göstermiş olduğu ilerlemedir. Çocuğun okuldaki başarısı pek çok nedenden dolayı olumsuz etkilenebilir. Bu nedenlerden biri de zamanını verimli kullanamama ve verimli ders çalışma becerilerinin eksik olmasıdır. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta şudur ki, çocukların her biri tek ve özeldir. Her birinin öğrenme stili birbirinden farklı olabilir. Biz burada sizlerle, çocuğunuzun verimli çalışmasına katkıda bulunmanızı sağlayacak temel bazı ilkeleri ve bunların uygulanması ile ilgili birtakım önerileri paylaşmak istiyoruz.

 • Verimli ders çalışmanın temelinde, sorumluluk duygusu vardır. Bu yüzden anne baba olarak sizler her şeyden önce, çocuklarınızın yapmaları gerekenleri üstlenmek yerine, onlara yol göstererek sorumluluk duygularının gelişmesine katkıda bulunmalısınız.
 • Çocuğunuz için iyi birer model olmalısınız. Ders çalışma alışkanlığı geliştirirken çocuklar için, ailedeki eve geliş, evden çıkış, yemek, uyku, dinlenme, eğlenme saatleri çok önemlidir. Bu saatlerin düzenli olması, mümkün olabildiğince aksatılmaması çocukta zaman kavramını pekiştirecektir.Özellikle anne – babanın planlı ve düzenli yaşam çabaları çocuklar için önemlidir.
 • Her zaman destekleyici bir tutum içinde olmaya çalışmalısınız. Çocukların, ders çalışma alışkanlıklarını kazanabilmeleri için ailelerin desteğine ve yönlendirmesine ihtiyaçları vardır. Çocuğunuz ödev yaparken onun yanında zaman zaman bulunmanız ve yalnızca ihtiyaç duyduğunda size danışmasını sağlamanız yeterli olacaktır.
 • Çocuğunuz için uygun bir çalışma ortamı hazırlamaya çalışmalı, gerekli fiziksel koşulları oluşturmalısınız. Ancak unutmamalısınız ki her çocuk için uygun çalışma ortamı farklı özellikler taşır. Bazı çocuklar sessiz bir ortamda daha rahat çalışırken, bazı çocuklar sesli ortamlarda çalışmayı tercih edebilir.Burada önemli olan, çocuğunuzun çalışırken dikkatini dağıtacak etkenleri doğru tespit ederek, bu etkenleri olabildiğince ortamdan uzaklaştırmaktır.
 • Çalışma ortamında gerekli eğitim malzemelerinin de bulunması çocuğunuzun işini kolaylaştırır, zamanını daha etkili kullanmasını dağlar. Özellikle ilköğretim yıllarında çocuklar, ödevlerine başlamadan bu malzemeleri hazırlamak için çok zaman kaybedebilirler. Çeşitli dosyalar hazırlayarak, ona her ders için gerekli olan materyalleri koymasını öğretebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte o gün hangi ders ve konuların çalışılacağını gözden geçirmeniz ya da onun hazırladığı çalışma programı üzerinde konuşmanız onu rahatlatacak, ders çalışmaya hazırlanmasını sağlayacaktır. Programını hazırlarken çocuğunuzu kendi amaçlarını belirlemesinde ve çalışması sonucunda elde edeceği kazanımları seçmesinde özgür bırakmalısınız.
 • Ödevleri yapmaya, en çok zevk aldığı bölümden başlaması yoğun bir sürece zevkli bir başlangıç yapmasını sağlayabilir.
 • Çocuğunuzun ders çalışmayı sürdürmekte zorlanmasının, dikkatinin dağılmasının nedenlerinden biri de başarılı olup olamayacağına ilişkin kaygılarıdır. Kendine olan güvenini tazelemesine yardımcı olmanız motivasyonunun yükselmesini sağlayacaktır.
 • Dinlenme zamanları için, çocuğunuzun yapmaktan zevk aldığı, onu rahatlatacak etkinliklere yer vermenin onun yeniden ders çalışmaya motive olması açısından önemli olduğunu unutmamalısınız.
 • Her yaş dönemi için çocukların dikkat süreleri birbirinden farklı olabilir. Bunu dikkate alarak çok uzun süreli çalışmalar yerine, kısa dinlenme aralarının olduğu 40-50 dakikalık çalışma süreleri belirlemek faydalı olacaktır.
 • Çalışma bitiminde yapacağınız kontrollerde öncelikle onu, kendi başına eksiklerini, yanlış yaptıklarını görmesi için destekleyebilirsiniz. Siz ona yanlışlarını gösterirken ise, kendine olan güvenin sarsılmamasını sağlayacak ifadeler kullanmaya özen göstermelisiniz.
 • Çocuğunuzun akademik başarısı sizi mutlaka memnun edecektir. Ancak sadece iyi notları ödüllendirmek yerine, çabasını ve düzenli çalışmasını da desteklemek çocuğunuzu daha da güdüleyecektir.

 

Tüm bu çabalarınıza rağmen çocuğunuz, düzenli ve verimli çalışma sistemini kurmakta ve ders çalışmakta güçlükler yaşayabilir. Bu durumda bizlerle gerekli iletişimi kurmak ve işbirliği yapmaktan asla çekinmemelisiniz.